poniedziałek, 26 marca 2012

Kulinarna podróż dookła Świata Etap II - Słowacja. Kraj serowych dań.


Gościmy dzisiaj na Słowacji, czyli w kraju, który kulinarnie bliski jest naszej, polskiej kuchni. Tak samo jak w przypadku Polski – Słowację również zalicza się do rodzin kuchni środkowoeuropejskich. Co prawda każdy region ma swoje "firmowe" danie, ale jak zwykle to bywa, przyczyniają się do tego głównie najbliżsi „sąsiedzi" jak chociażby Węgry czy Ukraina
Kuchnia słowacka wywodzi się z kuchni pasterskiej co oczywiście wiąże się z położeniem geograficznym tego kraju jak i faktem, iż Słowacja nie miała bardzo rozwiniętych arystokratycznych elit, co spowodowało właśnie to, iż ich kuchnia posiada spuścizny chłopskie i pasterskie .
Jej wyjątkowością jest fakt, iż bezpośredni wpływ i kształt miały kraje takie jak Austria i Węgry jak i również Niemcy oraz Polska. 

W związku z wspominanymi wcześniej uwarunkowaniami, dominującymi składnikami są przede wszystkim mleko oraz różne rodzaje przetworów mlecznych, kapusta oraz ziemniaki. Tak też, za najpopularniejsze danie uchodzą dzisiaj bryndzové halušky. Są to drobne kluseczki z ciasta ziemniaczano-mącznego, podawane z bryndzą czyli serem z mleka owczego oraz z wierzchu posypywane skwarkami. Bryndzę stosuje się również do innego charakterystycznego dania, a mianowicie bryndzovych pirohów.

Pisząc o kulinariach tegoż kraju, nie można zapomnieć o winach takich jak
Víno Matyšák, Karpatská Perla czy Mrva & Stanko.

My dzisiaj podamy przepis na bardzo popularny smażony ser zwany vyprážaný syr.

Vyprážaný syr
Składniki:- Żółty ser (najlepiej edamski, ale nie jest to konieczność)
- 3 jajka
- bułka tarta
- olej

Ser kroimy na grube plastry. Następnie, tak jak w przypadku kotletów schabowych - obtaczamy ów plastry w roztrzepanym jajku a następnie w bułce tartej. Pamiętać trzeba o tym, aby warstwa bułki tartej była jak najgrubsza, ponieważ w przypadku małej ilości bułki tartej, ser podczas smażenia może wypłynąć. Gotowe plastry wkładamy na 10-15 minut do zamrażalnika aby ser stwardniał, co np. zmniejszy prawdopodobieństwo wylania się sera.
W czasie, gdy ser twardnieje w zamrażalce, rozgrzewamy VARADERO do 180 stopni pryskając dosyć solidnie tłuszczem obydwie blachy.  
Następnie smażyć przez ok. 30-40 sekund, do przyrumienienia się panierki.

Smacznego!

Kolejnym miejscem, które odwiedzimy, są Węgry.




wtorek, 20 marca 2012

Kulinarna Podróż dookoła Świata Etap I - Polska - kuchnia śląska


Pierwszą kuchnią, której zasmakujemy jest kuchnia śląska. Ten region, jest jednym z nielicznych, które doświadczyły tak zróżnicowanego wymieszania różnych kultur oraz smaków. Jak na położenie geograficzne przystało, kuchnię śląską zalicza się do rodzin kuchni środkowoeuropejskich, jednak dzieli  ją od innych  różnorodność. Powstawała przez setki lat poprzez mieszanie się kuchni narodowej – polskiej – ze smakami rodem z Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy, Austrii oraz Węgier. Istotny jest jednak jeden zasadniczy wyróżnik. A mianowicie z racji tego, iż w okresie przede wszystkim wojennym i międzywojennym przez te ziemie „przewinęło się” bardzo dużo narodowości toteż dzięki temu charakteryzuje się niejednolitością, co oznacza, iż wśród szeregu różnych dań, każdy znajdzie coś dla siebie.

Wszyscy na pewno znają roladę, kluski śląskie oraz modrą kapustę. Jednak to nie jedyne znane danie, które właśnie w tym regionie miało swój początek. Bardzo charakterystyczne jest również tzw. brotzupa, zwana również wodzionką, która doczekała się nawet swojej piosenki, poza tym krupnioki oraz żymloki, a już na pewno wszyscy mieli do czynienia z żurem śląskim.

Do innych – mniej znanych – można zaliczyć siemieniotkę, panszkraut inaczej zwana ciapkapustą czy chociażby zista, które co prawda nie jest daniem a ciastem.

My jednak chcielibyśmy podać przepis na inne – równie znane w regionie śląskim danie – będą to bratkartofle z karminadlami, które bardzo łatwo, szybko i o wiele zdrowiej niż tradycyjnie - przyrządzicie na VARADERO, .


Bratkartofle i karminadle:
Zacznijmy od przygotowania karminadli. Potrzebne nam będzie surowe, mielone mięso, mała bułka namoczona w mleku oraz cebula.
Bułkę namoczoną w mleku oraz cebulę należy przemielić i dodać pieprz oraz sól + według uznania inne przyprawy takie jak vegeta tudzież papryka.
Do zmielonej bułki z cebulą dodajemy mięso oraz jedno jajko oraz wszystko to, dokładnie mieszamy.
Po wymieszaniu, ostatnią czynnością jest uformowanie z mieszanki małych kotlecików. Karminadle są przygotowane.

Następnie należy przygotować bratkartofle. Kroimy ziemniaki w plastry a następnie oprószamy je pieprzem i solą. Można dodać również cebulę w plasterkach, jeżeli ktoś lubi.

Ostatnim etapem jest rozgrzanie do 180 stopni VARADERO, na której powinna znaleźć - wcześniej popryskana wewnątrz niewielką ilością tłuszczu - bryrtfanka. Gdy urządzenie osiągnie odpowiednią temperaturę, na jeden bok, układamy karminadle, na drugi bok bratkartofle.
Trzymać ok. 20 minut sprawdzając co jakiś czas miękkość ziemniaków.
Całe danie przygotowane w jednym urządzeniu o jednakowym czasie a przede wszystkim - zdrowo!

Smacznego!

Kolejnym etapem podróży będzie Słowacja.

sobota, 3 marca 2012

Dookoła świata - zjedz zdrowo, szybko i smacznie.


Ilu z nas marzy o podróży dookoła świata? Pewnie zdecydowana większość. Nie każdy niestety może sobie na taką podróż pozwolić, chociażby ze względów finansowych, czy też z powodu braku tak dużej ilości wolnego czasu. Postaramy się jednak choć trochę spróbować "zasmakować" - dosłownie i w przenośni - charakterystycznych smaków wprost z krajów, które każdy z nas być może chciałby w życiu zwiedzić. Od dzisiaj razem z Wami udamy się w taką wirtualną podróż dookoła świata, którą w praktyce będziecie mogli doświadczyć w swoim domu.
Co prawda, nie będziemy się teleportowali ani nie polecimy balonem, jak mogłaby sugerować fotografia powyżej, ale pomoże nam w podróży... VARADERO, pobudzając nasze zmysły (głównie smaku i węchu no i oczywiście wzroku), razem zwiedzimy najciekawsze zakątki tego świata. Nie skupimy się na zabytkach, bo nie oto tutaj chodzi, ale poznamy smaki i potrawy charakterystyczne dla danych miejsc. Przekażemy Wam również ciekawe sposoby na to, jak szybko, łatwo a co najważniejsze zdrowo przyrządzić konkretne posiłki. Przy okazji również, poznamy troszkę ciekawostek głównie kulinarnych, ale nie tylko takich.

A więc nie pozostało nam nic innego jak szykować się do drogi, już wkrótce RUSZAMY!
Podróż rozpoczniemy od kuchni Śląskiej z racji tego, iż właśnie ze Śląska "wystartujemy".