poniedziałek, 19 września 2011

Kilka słów teorii o tym co na talerzu

To, ze jedzenie jest ogromną przyjemnością, to pewne, ale pożywienie to również źródło składników odżywczych. Najważniejsze składniki pokarmowe to: białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy, oraz składniki mineralne.

BIAŁKA
z uwagi na źródło pochodzenia, dzielimy na roślinne i zwierzęce. "Cegiełkami", z których zbudowane jest białko, są aminokwasy. Białka przyswajane z roślin nie zawsze zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, dlatego uznaje się je za niepełnowartościowe, i tylko białka z produktów zwierzęcych zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, i są w pełni wartościowe.
Wysokiej jakości białka pochodzą z jaj, mleka i produktów mlecznych, mięsa, drobiu, ryb oraz soi. Białek niskiej wartości dostarczają nasiona roślin strączkowych, orzechy, ryż, kasze, chleb, makaron i ziemniaki. Organizm człowieka najlepiej wykorzystuje mieszanką białek roślinnych i zwierzęcych, dlatego w posiłkach należy je łączyć. Przykładem dobrego połączenia jest np. ryż na mleku, fasolka po bretońsku, czy gołąbki z ryżem i mięsem.

TŁUSZCZE ze względu na pochodzenie dzielimy na roślinne(płynne) i zwierzęce (stałe). Tłuszcze zwierzęce zawierają dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, który wpływają niekorzystnie na zdrowie. Natomiast tłuszcze roślinne zawierają nie tylko więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale również witaminę E. Obecność w diecie nasyconych kwasów tłuszczowych nie jet konieczna, ponieważ organizm potrafi sam je wytwarzać. Natomiast niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane z pożywieniem.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich pochodne omega-6 i omega-3 występują w olejach roślinnych.
Dobrym źródłem kwasów omega-6 jest olej słonecznikowy, kokosowy, kukurydziany, oliwa z oliwek, natomiast omega-3 występują w soi, oleju rzepakowym, lnianym , orzechach włoskich i tłustych rybach. Kwasy te zapobiegają powstawaniu chorób krążenia, zwłaszcza miażdżycy, zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu krwi, zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego. Kwasy omega-6 pomagają obniżać poziom tzw. złego cholesterolu, natomiast omega-3 obniżają przede wszystkim poziom trójglicerydów.

Jednak UWAGA! podczas smażenia na olejach bogatych w kwasy nienasycone, np. olej słonecznikowy czy sojowy, powstają związki miażdżycotwórcze! i rakotwórcze!. Z tego względu należy spożywać je na surowo, natomiast do pieczenia czy smażenia należy wybierać najlepiej oliwę z oliwek, a ewentualnie olej rzepakowy.

WĘGLOWODANY występują pzede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego. Dziela się na proste- występujące w cukrze i wyrobach cukierniczych, owocach, sokach, dżemach, i miodzie, oraz złożone-których źródłem są produkty zbożowe, jak pieczywo, makarony, kasze, płatki zbożowe, nasiona roślin strączkowych, warzywa korzeniowe i ziemniaki.

Podstawą prawidłowo zestawionej diety powinny być produkty zbozowe, natomiast (niestety) do minimum powinny zostać ograniczone cukry proste w postaci cukierków, ciast, dżemów, inne przetwory z dużą dawką cukru.

Gdy w naszej diecie bedzie zbyt mało węglowodanów złożonych może dojść do nieprawidłowego spalania kwasów tłuszczowych, i powstawania związków, które zakwaszaja organizm, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Ze spożyciem wglowodanów ściśle wiąże się spożycie włókna pokarmowego zwanego błonnikiem.
BŁONNIK -jest węglowodanem złożonym, występującym w produktach roślinnych. Nie ulega trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym, nie może więc być źródłem energii, lecz odgrywa bardzo ważna rolę w przebiegu różnych procesów metabolicznych.

Za dobre źródło błonnika uważa się owoce jagodowe oraz suszone, a także wrzywa kapustne i korzeniowe, ziarna zbóż, otręby owsiane, grube kasze, pieczywo razowe oraz nasiona roślin strączkowych.

Pokarmy bogate w błonnik pobudzaja wydzielanie śliny, wiążą nadmiar kwasu solnego w żołądku, tworzą korzystne podłoże dla rozwoju prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach, oraz przyspieszają wypróżnianie. Ponadto pęczniejąc w żołądku zwiększają uczucie sytości i hamują uczucie głodu. Błonnik obniża też zawartość cholesterolu w surowicy krwi, chroni nowotworami jelita grubego oraz sutka. Jest niezbędny w profilaktyce i leczeniu otyłości, miażdżycy, cukrzycy oraz kamicy żółciowej.

Zbyt duże spożycie błonnika może wywierać niekorzystne skutki. Zmniejsza bowiem przyswajalność niektórych składników mineralnych, takich jak wapń, żelazo, magnez, oraz witamin.

Jeżeli jednego dnia zjemy 2 razowe, wielo ziarniste bułeczki, jabłko i świeżą surówkę z kapusty do obiadu, będzie to wystarczająca porcja błonnika.

WITAMINY- należą do niezbędnych składników codziennego pożywienia. Organizm człowieka nie posiada zdolności wytwarzania większości witamin, dlatego muszą być dostarczone w odpowiednich ilościach każdego dnia

Ze względu na właściwości fizykochemiczne witaminy można podzielić na rozpuszczalne w tłuszczach lub w wodzie. Do rozpuszczalnych w tłuszczach należą witaminy A, D, E oraz K. Pozostałe witaminy należą do grupy rozpuszczalnych w wodzie i , poza witaminą B12, nie mogą być magazynowane w organizmie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz