Jesień, chociaż powszechnie uznawana za najbardziej depresyjną ze wszystkich pór roku, ma nam jednak wiele do zaoferowania. Jest inspiracją dla artystów, urzeka kolorami, sprzyja górskim wędrówkom i jest wymarzoną porą dla grzybiarzy. Leśne wyprawy pozwalają także oderwać się od codzienności, a pełny kosz własnoręcznie nazbieranych grzybów napełnia serce dumą.
Grzyby mają tę wielką zaletę, nie trzeba zjadać ich od razu – można je zamarynować, można ususzyć i wykorzystać dużo później – np. jako składnik wigilijnych potraw. Aby jednak odpowiednio przygotować grzybowe zapasy na zimę, należy pamiętać, że nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia. Przede wszystkim muszą być świeże i zdrowe, odrzucamy te, które są robaczywe, uszkodzone lub rozmiękłe oraz te, których nie znamy. Możemy suszyć grzyby w całości, same kapelusze, nóżki lub krajankę grzybową.
Suszenie jest jednym z najstarszych sposobów utrwalania produktów, a zarazem bezsprzecznie najtańszym. Metoda ta polega na odwodnieniu surowców, co znacznie przedłuża ich trwałość. Najczęściej suszymy grzyby, jednak nie każdy wie jak się za to zabrać. Poniżej znajdziesz wskazówki jak suszyć grzyby.
Do suszenia nadają się tylko grzyby świeże i zdrowe. W żadnym wypadku nie należy suszyć produktów nadgnitych czy robaczywych.
Suszyć możemy na dwa sposoby – korzystając ze słońca, możliwe jest to jednak tylko w miesiącach letnich od lipca do września, lub korzystając z ciepła pochodzącego z innych źródeł. Możesz do tego celu wykorzystać grzejnik, kuchenkę lub specjalne suszaki do produktów spożywczych.
Grzyby przeznaczone do suszenia należy dokładnie oczyścić. Duże okazy należy podzielić na mniejsze kawałki, aby ułatwić i przyspieszyć przebieg tego procesu. Pamiętaj, by kawałki nie były zbyt małe. Podczas suszenia grzyby znacznie zmniejszają swoja objętość.
Jeśli suszysz grzyby na słońcu możesz ułożyć je na większym sicie i ustawić tak, by możliwie jak najdłużej padały na nie promienie słoneczne. Pamiętaj, by ochronić grzyby przed szkodnikami i owadami. Najlepszym rozwiązaniem jest przykrycie ich cienka gazą.
Susząc grzyby w domu, zawieś je nad źródłem ciepła w postaci sznurów. Przygotuj igłę z nitką i nawlekaj na nią kolejno plasterki grzybów. Kawałki grzybów powinny być luźno rozłożone, a sznurki niezbyt ciężkie. Rozwieś je i nakryj gazą. Tak przygotowane sznurki możesz także wystawić na działanie słońca.
Oczywiście poza tradycyjnym sposobem suszenia możemy skorzystać z pomocy piekarnika lub suszarki do grzybów bądź urządzenia Varadero, które doskonale spełnia funkcję suszarki nie tylko do grzybów.
Dobrze zasuszone grzybki przesyp do pojemnika ze szczelnym zamknięciem. Doskonałym rozwiązaniem są metalowe puszki lub słoiki. Ma to na celu zabezpieczenie produktów przed wilgocią.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz