środa, 27 lipca 2011

Kubańskie korzenie, inspiracje z Varadero

Przyzwyczajenia pierwszych mieszkańców Kuby – Hiszpanów, Indian i Murzynów doprowadziło do powstania oryginalnej sztuki kulinarnej. Kuchnia kubańska to doskonałe połączenie kuchni hiszpańskich zdobywców, potomków murzyńskich niewolników i wytępionych okrutnie rdzennych mieszkańców wyspy. Wszystko to doprawiane zostało smakiem oryginalnych przypraw pochodzących ze słonecznych Karaibów. Połączenie produktów typowych dla wyspy z artykułami całkowicie nowymi, przywiezionymi z dalekiej Europy dało podstawę wielu oryginalnym potrawom.


Do najbardziej ulubionych potraw należą ryby, wieprzowina oraz kurczaki. Kubańczycy lubią je jeść opieczone na chrupko. Typowym dodatkiem jest congri (ryż z czarną fasolką). Do zup dodaje się gotowane malangas, zwane też boniatos (słodkie kartofle), źames (korzenie pochrzynu) i yukę (maniok). Do każdego dania w charakterze przekąski dodawane są czipsy bananowe, pokrojone w plasterki smażone banany – „chicharritas de platano”.

Zupy należą do tradycyjnej kubańskiej kuchni, która znajduje się pod silnym wpływem iberomauretańskim. Rdzennie hiszpańskim klasycznym daniem, jest sopa de ajo, zwyczajna, ale pyszna zupa czosnkowa. Również z gotowanej calabazy (dyni), cebuli, kukurydzy i frijoles (czarnej fasoli) Kubańczycy umieją wyczarować smaczne i pożywne specjały. Delicjami są oczywiście owoce morza, np. langusty, których w hotelowych restauracjach nigdy nie brakuje. Pescado (ryby) podaje się hervido (gotowane), asado (pieczone), na pizzy, zapiekane w kulkach ciasta lub salpicón (w sałatce). Kuchnia typowego kubańczyka ze względu na częste braki zaopatrzeniowe, pozbawiona jest takich specjałów i opiera się głownie na ryżu. Podczas specjalnych uroczystości obowiązkowo na stole powinien pojawić się pieczony prosiak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz